Využijte své věrnostní body již při dalším nákupu a získejte například
baterii 1300 mAh zdarma!
Více zde...
Věrnostní program Equites
Naše zodpovědnost
Děláme vše co je v našich silách, abychom pro Vás vyráběli ty nejlepší produkty za akční ceny. Velmi si vážíme Vaší přízně a stále narůstajícího množství spokojených uživatelů našich produktů. Jako své díky zasílá společnost Equites Electronics část svých zisků jako podporu pro dobročinné organizace.
Děkujeme Vám!
Spočítejte si úsporu
Spočítejte si, kolik ušetříte díky elektronické cigaretě Equites.
Čekání je nuda
Přínos e-cigaret
Přechod z běžných cigaret na
e-cigarety Equites pro Vás
znamená:
• Rapidní snížení nebezpečí
infarktu a rakoviny dýchacího
ústrojí
• Rapidní snížení rizika cévních
onemocnění, srdečního
záchvatu a mrtvice
• Výrazné prohloubení kapacity
plic a nárust vitality
• Zlepšení imunity a tedy snížení
četnosti běžných nemocí
• Eliminace pasivního kouření
Vašich blízkých
• Absence zápachu, zažloutlé
kůže a textilu
• Možnost zakouřit si téměř
kdykoliv
• Výrazná finanční úspora
Na ceně prostě záleží
• Držíme pro Vás akční ceny
• Neustále přinášíme novinky
• Díky výrobě v ČR držíme kvalitu
• Udržujeme
nejnižší
ceny
Rychlý kontakt
Chcete nám zaslat dotaz, názor nebo hodnocení? Jste na správném místě.
Co je zač Nikotin?
Nikotin je rostlinný pyridinový alkaloid obsažený v tabáku. Má stimulační a uvolňující účinky. Užívá se zpravidla formou kouření, žvýkání či šňupání tabáku, nověji je používán jako součást náplní elektronických cigaret. Jedná se o základní návykovou látku obsaženou v tabáku; váže se na tzv. nikotinové acetylcholinové receptory (nAChR) v nervové soustavě, vyvolává stav relaxace a stimuluje myšlení a pozornost. Ve stejnou chvíli však také nepřirozeně stimuluje srdeční činnost a především vyvolává extrémně silnou závislost (považuje se za jednu z nejnávykovějších látek vůbec).
Název „nikotin“ byl odvozen z odborného názvu pro rostlinu tabák (Nicotiana tabacum).
Chemický popis
Nikotin získal v surovém stavu v roce 1809 M. Vauquelin (Vauquelin M.: Ann. chim. 71, 139, 1809) a v čistém stavu v roce 1828 W. Posselt a L Reimann (Posselt W. a Reimann L.: Geigers Mag. Pharmac. 24, 138, 1828). Sumární vzorec byl zjištěn v roce 1847. První syntézu nikotinu popsal A. Picket a P. Crėpieux v Ber.28, 1828 (1885).
Jedná se o bezbarvou kapalinu. Čerstvý je bez zápachu. V tabákových listech je vázán na kyselinu jablečnou a citrónovou.
Užívání
Nikotin je jednou z nejrozšířenějších návykových látek; udává se, že v např. v 60. letech v USA užívala (ve formě cigaret) nikotin více než 50 % všech mužů. Žádná země, do níž se kouření tabáku jednou zavleklo, se této drogy dosud nezbavila. Jedna cigareta obsahuje asi 8–10 miligramů nikotinu, většina z tohoto množství se však do těla nedostane a shoří (do těla se tak dostane asi 1 mg nikotinu). Jedna dávka šňupacího tabáku představuje asi 4,5–6,5 mg, většina z tohoto množství se při šňupání postupně vstřebá do těla. Další možností je kouření tabáku plněného do dýmek. Stinnou stránkou užívání nikotinu prostřednictvím kouření je především skutečnost, že cigaretový kouř obsahuje – vyjma nikotinu – více než 4000 dalších chemických látek, z nichž je mnoho jedovatých či dokonce rakovinotvorných.
Účinky
Při kouření se nikotin uvolňuje do kouře vstřebává se např. skrz sliznici v ústech, nose či skrz stěnu plicních sklípků. V těle putuje krví a v mozku se váže na nikotinové acetylcholinové receptory a dráždí je. Vyvolává stav relaxace a stimuluje myšlení a pozornost. Dále však svými efekty vyvolává extrémně silnou závislost (považuje se za jednu z nejnávykovějších látek vůbec).
Váže se i na tyto receptory ve vegetativním nervovém systému, který řídí vnitřní orgány. Zde vyvolává zvýšenou aktivitu trávicího traktu: vzestup produkce slin a trávících šťáv a vzestup aktivity hladké svaloviny. V první fázi působí nikotin stimulačně a pak přechází do fáze mírného útlumu. Nikotin dále zvyšuje krevní tlak, zrychluje činnost srdce, stahuje cévy, zvyšuje obsah mastných kyselin v krvi, blokuje syntézu estrogenu, stoupá produkce potu a může dojít ke stažení zornic. Při dlouhodobějším užívání dochází k posílení syntézy endorfinů (nicméně za cenu vzniku závislosti).
Závislost
Nikotin je vysoce návyková psychoaktivní látka -farmakologický a behaviorální proces determinující vznik závislosti je u tabáku podobný jako u heroinu a kokainu. Závislost na nikotinu je stav, který nutí člověka kouřit i přes částečné znalosti zdravotních následků a úsilí přestat, nejde o nedostatek vůle nebo o poruchu osobnosti, ale o progresivní, chronické a recidivující onemocnění (diagnóza F 17). Při dlouhodobém užívání vzniká na nikotin i fyzická závislost.
Při odvykání od abúzu nikotinu trpí jedinec úzkostí, depresemi, nespavostí, podrážděním, zhoršenou soustředěností, pocením a bolestmi hlavy, třesem a dalšími příznaky. Při odvykání kouření tabáku lze přechodně používat nikotin ve formě náplastí, inhalace či žvýkaček nebo také kouřením elektronických cigaret. Doporučuje se využít služeb odvykacích poraden.
Rizika
Nejvážnější zdravotní rizika nejsou spojena s nikotinem, nýbrž s ostatními látkami, které tabák či cigaretový kouř obsahují. Z nejvážnějších jsou to recidivující záněty horních cest dýchacích a zhoubné nádory, především rakovina plic. Následky dlouhodobého užívání tabáku se projevují v podstatě v celém těle.
Předávkování nikotinem je nepravděpodobné. Smrtelná dávka čistého nikotinu je cca 60 mg. Intoxikace nikotinem se projevuje křečemi, ochrnutím centrální nervové soustavy a bez léčení nastává smrt pro obrnu dýchacího centra a následného udušení.
Mohlo by se zdát, že nikotin je při kouření cigaret to nejškodlivější. To je ale omyl, protože nikotin pouze vyvolává závislost a příčinou úmrtí na kouření jsou především dehty.
Další využití
Bylo provedeno několik studií, které zkoumaly vliv nikotinu na neurologické a nervosvalové projevy Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Majoritní význam však při léčbě těchto nemocí nenalezl. Nikotin je v medicíně používán především jako léčba pro závislé na nikotinu (podávání nikotinu formou náplastí, sprejů, žvýkaček a podobně). Doporučuje se však konzultovat užívání těchto typů odvykání s lékařem specialistou.
V dřívější době se nikotin hojně používal jako insekticid na potírání např. mšic, třásníků a roztočů. I dnes je nikotin (přesněji nikotinsulfát) v některých zemích používán, ač už spíše v malém měřítku.
Použitý text (zdroj) http://cs.wikipedia.org/wiki/Nikotin
Předchozí článek * Zpět na články a recenze * Další článek